Chirurgia stomatologiczna dysponuje obecnie wszystkimi środkami, które są potrzebne, by nieść pomoc i ulgę w cierpieniu pacjentów.
Bezzasadnie owiana złą sławą, w niektórych przypadkach tylko chirurgia stomatologiczna jest w stanie pomóc pacjentowi. Dotyczy to między innymi ekstrakcji zębów mądrości, a także zębów zatrzymanych. Co więcej, chirurgia stomatologiczna jest nieodzowna jako wsparcie pozostałych dziedzin stomatologii, jak endodoncja (leczenie kanałowe) i protetyka stomatologiczna.
Dzięki zabiegom chirurgicznym pacjent może odczuć niemal natychmiastową ulgę, gdy chodzi o zęby zatrzymane oraz zęby mądrości zaatakowane przez bakterie próchnicze. Dotyczy to także wszystkich zębów stałych zmienionych chorobowo w stopniu, który uniemożliwia efektywne leczenie zachowawcze. Ból towarzyszący zmianom chorobowym lub wzrastaniu zęba jest dużo bardziej uciążliwy niż ten odczuwany po zabiegu ekstrakcji. Chirurgia stomatologiczna jest bowiem doskonale rozwiniętym działem stomatologii, w ramach którego stosowane są odpowiednie zabiegi znieczulające. Pacjent nie odczuwa dolegliwości bólowych podczas ekstrakcji, a zarazem w pełni zachowuje świadomość. Po wykonaniu zabiegu dentysta przepisuje silne leki przeciwbólowe i przedstawia całą listę zaleceń. Pacjent, który się do tych zaleceń stosuje nie odczuje bólu również po wykonaniu zabiegu.
Chirurgia stomatologiczna, wykorzystana jako wsparcie endodoncji, ogranicza się zazwyczaj to resekcji wierzchołków korzenia. Decyzja o wykonaniu resekcji podejmowana jest dopiero po przeprowadzeniu próby leczenia kanałowego. Gdy ta metoda zawiedzie i zmiany chorobowe w tym fragmencie nie ustąpią, ratunkiem jest chirurgia stomatologiczna. Warto pamiętać, że resekcja pozwala uniknąć ekstrakcji zęba. W dodatku, wyeliminowany fragment często uzupełnia się materiałem kościozastępczym, co usprawnia leczenie. Podobny zabieg może być przeprowadzony również w sytuacji powikłań po zastosowaniu wkładu koronowo-korzeniowego. Ponadto, chirurgia stomatologiczna znajduje zastosowanie w dziedzinie protetyki i implantologii. Mianowicie, przed wykonaniem leczenia protetycznego nierzadko konieczne jest podcięcie wędzidełek. Tego typu zabieg bywa przeprowadzany również przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego.
W dodatku, to właśnie chirurg przeprowadza wszczepianie implantów. Na czym polega zabieg implantacji? Przede wszystkim zabieg odbywa się pod znieczuleniem, dlatego pacjent nie odczuwa dyskomfortu. Ponadto chirurg na bieżąco kontroluje przebieg zabiegu stosując odpowiedni mikroskop stomatologiczny. Następnie, po wykonaniu nacięć i odwiertów lekarz wprowadza implant. W większości przypadków zabieg nie jest długotrwały. Po jego wykonaniu pacjent jest instruowany w zakresie procedur po zabiegowych. Szczegółowe instrukcje są podstawą, gdy chodzi o profilaktykę powikłań.
Chirurgia stomatologiczna to szczególnie ważna dziedzina medycyny. Obecnie, w stomatologii nie istnieją sytuacje bez wyjścia. W tych najbardziej wymagających przypadkach pomocny jest chirurg. Dlatego nie warto obawiać się wizyty u specjalisty - przed wykonaniem zabiegu przeprowadzane są badania obrazowe, wszystko odbywa się w komfortowych i bezpiecznych warunkach.