Profilaktyka stomatologiczna i higienizacja to pojęcia, określające najróżniejsze zabiegi profilaktyczne i oczyszczające. Chodzi zarówno o te codzienne działania podejmowane samodzielnie, jak i zabiegi specjalistyczne wykonywane w gabinecie stomatologicznym.
Podstawą profilaktyki jest codzienna higiena jamy ustnej. Dlatego właściwa profilaktyka i higienizacja leży w dużej mierze po stronie pacjenta. Codzienne zabiegi higieniczne nie powinny ograniczać się wyłącznie do mycia zębów dwa razy w ciągu dnia. Zęby należy myć w sposób odpowiedni, a wśród najlepszych metod wyróżnia się ruchy pionowo - okrężne lub wymiatające. Nieodpowiednie mycie zębów, jak chociażby czyszczenie z zastosowaniem metody poprzecznej może dać efekty zupełnie odmienne od zakładanych. W efekcie pojawiają się między innymi uszkodzenia dziąseł i zębów.
Profilaktyka i higienizacja na co dzień to również inne, pozornie nieistotne szczegóły. Pomocne może być chociażby stosowanie bezcukrowych gum do żucia. Gumy do życia rzeczywiście wspomagają oczyszczanie zębów, poprzez wzmożoną produkcję śliny. Efektem jest zmiana pH w jamie ustnej na zasadowe, a więc niesprzyjające rozwojowi bakterii próchniczych. Dlatego warto stosować gumy bezcukrowe oraz szczotkować zęby po posiłkach, a zwłaszcza po spożyciu pokarmów bogatych w oczyszczone cukry lub kwasy - w tym także kwasy owocowe. Oprócz tego zasadne jest staranne oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych, np. z zastosowaniem nici dentystycznych lub irygatora. Tego typu dodatkowa profilaktyka i higienizacja jest zalecana zwłaszcza osobom o stłoczonych zębach.
Odmiennym aspektem jest profilaktyka i higienizacja w sensie zabiegów wykonywanych przez specjalistę. W tym względzie wyróżnić można:
- scaling
- lakowanie
- fluoryzację
- regularne wizyty kontrolne
Scaling to zabieg mający na celu usunięcie kamienia na zębnego. Natomiast piaskowanie polega na oczyszczeniu zębów z osadów. W tym celu stosuje się zazwyczaj piasek dentystyczny wprowadzany do jamy ustnej pod ciśnieniem. Z kolei lakowanie polega na zabezpieczeniu bruzd pokrywających trzonowce i przedtrzonowce. Zabieg ten najczęściej wykonywany jest już w momencie wymiany uzębienia mlecznego na stałe, ponieważ wtedy uzyskiwane są najlepsze efekty. Ponadto, stosowana jest fluoryzacja jako zabieg skuteczny zarówno w zakresie ochrony przed próchnicą, jak i szkodliwymi kwasami i demineralizacją.
Można więc powiedzieć, że profilaktyka i higienizacja to szereg zabiegów przeprowadzanych zarówno w warunkach domowych, jak i w gabinecie stomatologicznym. Do profilaktyki zaliczyć można również dietę, która powinna zawierać w sobie produkty bogate w wapń i witaminę D, a także te bogate w błonnik. Nie mniej istotne są probiotyki, zawarte chociażby w jakościowych produktach mlecznych. Bardzo ważne jest ograniczenie cukrów i produktów bogatych w modyfikowaną termicznie skrobię.
Profilaktyka i higienizacja są pomocne, gdy chodzi o opóźnienie i ograniczenie procesów chorobowych. Warto w tym celu regularnie odwiedzać stomatologa! Specjaliści w Lookdent zaproponują wskazane zabiegi.