Mimo ciągłego rozwoju stomatologii są sytuacje, gdy pacjent traci ząb lub zęby. Protetyka pozwala na odtworzenie utraconych zębów, przywracając nie tylko estetykę, ale także funkcjonalność narządu żucia.
Protetyka stomatologiczna umożliwia rekonstrukcję pierwotnego zgryzu i tym samym przywrócenie jego wyglądu, jak i funkcji. Utrata części uzębienia może wiązać się z wiekiem lub mianami chorobowymi. Czasami jednak ubytki powstają na skutek urazów lub choroby. W każdym z tych przypadków pomocna będzie protetyka stomatologiczna.
W ramach protetyki wyróżnić można szereg rozwiązań, dlatego rekonstrukcja jest w pełni dostosowana to potrzeb pacjenta. W ramach podstawowego rozróżnienia wskazać można:
- uzupełnienia protetyczne stałe
- uzupełnienia protetyczne ruchome
Stałe uzupełnienie protetyczne to przede wszystkim mosty i korony, a także wkłady koronowo-korzeniowe, licówki, wkłady koronowe. Natomiast ruchome uzupełnienia protezy w formie wyjmowanej. Na czym polega leczenie? W ramach protetyki stomatologicznej w pierwszej kolejności dentysta dokonuje przeglądu uzębienia. Konieczne jest także zastosowanie technologii RTG, w celu wykonania zdjęcia panoramicznego. Na tej podstawie protetyk może zaproponować dobrane rozwiązania.
Wkłady koronowo-korzeniowe wykorzystuje się przede wszystkim w endodoncji. Endodoncja (leczenie kanałowe) wymaga bowiem rekonstrukcji zęba. Zależnie od potrzeb, stosowane są wkłady standardowe lub indywidualne. Różnią się także materiały wykonania, a wśród nich wskazać można chociażby wkłady metalowe oraz te wykonane z włókna szklanego. W przypadku utraty zęba stosowane są mosty, a więc uzupełnienia protetyczne podparte z obu stron na zębach istniejących. Stosowane w protetyce stomatologicznej uzupełnienia ruchome to przede wszystkim protezy akrylowe, protezy szkieletowe oraz protezy overdenture. Gdy chodzi o komfort przeżuwania, polecane są szczególnie dwa ostatnie rodzaje protez ruchomych.
Ponadto, protetyka stomatologiczna pozwala na opracowanie uzupełnień w celu poprawy funkcji i estetyki uzębienia. W tym sensie mieści się zatem w zakresie stomatologii estetycznej. W takim wypadku dentysta dopiera odpowiednie licówki porcelanowe. Licówki stosowane są w celu wyrównania kolorytu szkliwa i poprawy kształtu zębów. Tego typu uzupełnienia protetyczne najczęściej opracowywane są w laboratorium po dokonaniu uprzedniego odlewu. Licówki charakteryzują się nie tylko estetyką, ale także trwałością i twardością zbliżoną do tej naturalnej. Należy jednocześnie pamiętać o stosowaniu odpowiednich zabiegów higienicznych na co dzień, by licówki na długo zachowały swe walory.
Wśród różnych rozwiązań protetycznych stałych wyróżniają się także implanty zębów. Implanty to, w dużym uproszczeniu, sztuczne korzenie wszczepiane w tkankę kostną wyrostów zębodołowych. To rozwiązanie najbardziej nowoczesne, a zarazem dość kosztowne. W zamian pacjent zyskuje maksymalny komfort w codziennym funkcjonowaniu.
W przypadku utraty lub znacznego wyniszczenia zęba odpowiedzią jest protetyka stomatologiczna. Nie można dopuścić w tym względzie do zaniedbań, ponieważ konsekwencją mogą być problemy natury gastrycznej, jak również zniekształcenie, a nawet zanik kości. Zatem nie zwlekaj i skontaktuj się z protetykiem w ramach oferty LookDent.